Заповніть будь ласка форму посилання
Протягом години з вами зв'яжеться админістратор, та на дасть вам всю інформацію.
Оберіть тип послуги

Лимфедема нижніх кінцівок

Слоновість, лімфостаз або лімфедема ніг – хронічна патологія лімфатичної системи, яка за статистикою зустрічається у 10% людей. Серед пацієнтів з таким діагнозом переважають жінки, причому кількість нових пацієнтів з кожним роком стрімко зростає. Зустрічається лімфедема ніг переважно у працездатного населення (90% клінічних випадків), що обумовлює соціальну значущість цієї проблеми. При пізньому зверненні за допомогою хвороба може призвести до істотного зниження якості життя пацієнта та навіть стати причиною інвалідності.1
лимфедема нижніх кінцівок фото
лимфедема нижніх кінцівок

Що таке лімфедема ніг?

Це багатофакторне захворювання, яке пов'язане з порушенням відтоку лімфи, яке приводить до білкового дисбалансу, необоротного та прогресуючого розростання фіброзної тканини. Всі ці патологічні процеси призводять до значного збільшення та деформації кінцівок, а також інших частин тіла.2

У 90-95% випадків слоновість вражає нижні кінцівки, причому ураження може бути, як одностороннім, так і симетричним. У клінічній практиці розрізняють 4 стадії захворювання2:

 • I стадія. Характеризується інтермітуючим набряком в області гомілковостопного суглоба, стопи. При лімфедемі ніг на стадії початкового розвитку кінцівка збільшується на 10-30 мм, але після відпочинку набряк зникає.

 • II стадія. Набряк стає більш щільним, поширюється на гомілку. Уражена кінцівка може збільшитися на 10-50 мм. Після еластичної компресії, відпочинку набряк трохи зменшується, але не зникає повністю.

 • III стадія. Характеризується появою щільного набряку, зона якого поступово збільшується. На цій стадії присутні виражені зміни фіброзної тканини, фасції, підшкірної клітковини. Шкіра стає щільною та сухою, нагадує кірку апельсина.

 • IV стадія. Функції ураженої кінцівки на тлі її деформації порушуються, спостерігаються виражені трофічні порушення, папіломатоз.

Перебіг захворювання носить неухильно прогресуючий характер. Тому пацієнти часто потребують довічного лікування.


Лимфедема ніг: причини виникнення та фактори ризику

Розвитку захворювання, пов'язаного з порушенням процесів відтоку та транспортування лімфи сприяють різні фактори3:

 • операції на органах малого тазу;

 • променева терапія;

 • туберкульоз;

 • обструкція лімфатичних судин метастазами пухлини, грибками, паразитами;

 • венеричні захворювання (наприклад, сифіліс);

 • місцеві гнійні процеси;

 • стійке порушення артеріального, венозного кровообігу.

Нерідко розвитку захворювання сприяють доброякісні пухлини – гемангіома, міома, невус, тощо.

Симптоми і форми лімфедеми нижніх кінцівок

Основні симптоми захворювання – набряк інтермітуючий або постійний), а також печіння, відчуття розпирання та болісний дискомфорт в області набряку. У клінічній практиці розрізняють дві форми лімфедеми2:

 • Первинна (вроджена). Виникає на тлі лімфатичної гіпоплазії, переважно у молодих пацієнтів. У більшості випадків етіологію хвороби встановити складно, але особливий внесок в її розвиток вносять вроджені аномалії лімфосистеми.

 • Вторинна (придбана). Розвивається на тлі обструкції або розриву лімфатичних судин, які призводять до їх склерозу.

Залежно від того, що переважає в тканинах – лімфа або сполучна тканина, – також розрізняють м'яку (спостерігається на I, II стадії) та тверду (спостерігається на III, IV стадії). Для м'якої характерно розпушення сполучнотканинних перегородок підшкірної жирової клітковини та утворення між часточками жиру щільної сполучної тканини. При твердій лімфедемі підшкірна жирова клітковина повністю заміщається щільною сполучною тканиною.2, 3
Діагностика лімфедеми нижніх кінцівок фото
Діагностика лімфедеми нижніх кінцівок

Діагностика захворювання

При лімфедемі ніг симптоми часто мають схожість з проявами таких патологій, як гемангиоматоз, артеріовенозні свищі, дифузний ліпоматоз, посттромботична хвороба. Тому особливу важливість для постановки діагнозу мають інструментальні дослідження.2

В рамках діагностики слоновості проводяться рентгенівське дослідження лімфатичних судин з використанням контрастної речовини (лімфографія). Але при первинних формах хвороби через гіпоплазію та склероз лімфососудів процедуру виконувати важко.2

При підозрі на ураження глибокої венозної системи, перед оперативним лікуванням слоновості ніг зазвичай проводиться флебографія. Також пацієнтам призначають біохімічний аналіз крові, рентген кісток ураженої кінцівки, діагностику функцій щитовидної залози.2

Лимфедема нижніх кінцівок: лікування в центрі Лімфа

Реабілітаційно-практичний центр «Лімфа» – місце, де пацієнти з лімфедемою можуть отримати кваліфіковану допомогу. Використання інноваційного обладнання, а також передовий німецької методики Foeldi дозволяє нам здійснювати комплексний підхід до лікування хвороби.

У нашому центрі пацієнтів консультують лімфологи, нутриціологи, реабілітологи. Ми раді запросити вас в «Школу пацієнта», де пацієнти з лімфостазом кінцівок не тільки отримують лікарську допомогу, а й вчаться жити в гармонії з хворобою.
За номером | За формою | На рецепції в клініці
Записатися в зручний для вас час, можна:
ЗАПИСАТИСЯ НА ПОСЛУГИ:
ГРАФІК РОБОТИ:
АДРЕСА:
КОНТАКТИ:
@
с 10:00 до 18:00
Україна
м. Одеса,
вул. Стовпова, 19а